Haber

CHP’de aday olmak isteyenler Muharrem İnce sendromu yaşıyor

CHP’de kurultay günü merakla beklenirken, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu ve CHP Grup Başkanı Özgür Özel’in dışında bazı önemli isimlerin de cumhurbaşkanlığına aday olmak istediği ancak korkudan adım atamadığı iddia edildi. olası bir yenilgide dışlanmak ve tasfiye edilmek.

Ülke Partisi Genel Başkanı Muharrem İnce’nin yaşadığı sıkıntıları unutmayan partililer, kongre öncesi temkinli davranmaya çalışıyor.

2018 yılında kurultayda cumhurbaşkanlığı için mücadele eden Muharrem İnce, delege yetkisini elinde bulunduran Kılıçdaroğlu’na mağlup oldu.

Partisinin cumhurbaşkanı adayı olduktan sonra seçim sürecinde CHP tarafından ağır iftiralara maruz kalan İnce’nin kampanyası adeta sabote edildi.

Kılıçdaroğlu’na muhalefeti nedeniyle parti içinde yalnızlaştırılan ve tüm arkadaşları tasfiye edilen İnce, sonunda ağır baskılara dayanamayarak CHP’den istifa etmek zorunda kaldı.

Mevcut delege yapısıyla Kılıçdaroğlu’nu yenmenin neredeyse imkansız görünmesi, “parti içi oligarşi” eleştirilerini de beraberinde getiriyor.

CHP’DE GERGİN GÖRÜŞME

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun dün 81 il başkanıyla genel merkezde yaptığı görüşmede gergin anlar yaşandı. Saat 12.45’te başlayan görüşme yaklaşık 8,5 saat sürdü.

Bazı il başkanları Kılıçdaroğlu’na destek verirken, bazıları da değişimin şart olduğunu vurguladı. Kritik toplantıda 24 il başkanının istifa ettiği iddia edilse de bu iddia çok geçmeden yalanlandı.

Kongre öncesi hem belediye başkanlarına hem de il başkanlarına yakın işaretleme uygulayarak baskı oluşturmaya çalışan Kılıçdaroğlu, dün genel merkezde kritik bir zirveye ev sahipliği yaptı.

Kılıçdaroğlu’nun daveti üzerine Ankara’ya gelen il liderleri, hem değişim süreci, hem yerel seçimler hem de kongre takvimi hakkında görüşlerini dile getirdi.

Görüşmenin gergin bir havada geçtiği aktarılırken, akşam saatlerinde 24 il başkanının istifa ettiği haberi gündeme bomba gibi düştü. Bu tez dakikalar içinde çürütülse de bu kez çarpıcı bir iddia daha ortaya atıldı.

BİLDİRİ BUGÜN YAYINLANACAK

Toplantı sonunda hakikat il liderlerinden Kılıçdaroğlu’nun arkasında olduklarına dair bir açıklama imzalamaları istendi.

İddiaya göre bazı il başkanları bu teklife tepki göstererek imzalamayacaklarını bildirdi. Saatler süren görüşmenin ardından merakla beklenen açıklama Canan Kaftancıoğlu’ndan geldi.

Sosyal medya hesabından bir mesaj paylaşan Kaftancıoğlu, “Yarın ortak basın açıklamamızı kamuoyu ile paylaşacağız.” sözlerini kullandı.

KAYNAK: SABAH

haber-andirin.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu